ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10267175
*
nr 1026 7175
GOUACHE
unidentified artist, signed. K, subject: 25x40,
Oidentifierad konstnär, signerad. K, motivet: 25x40
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday Mars 21 2016
at 20:47:24
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/3 17:58:21
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
*
GOUACHE
nr 1026 7175
GOUACHE
unidentified artist, signed. K, subject: 25x40,
Oidentifierad konstnär, signerad. K, motivet: 25x40
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday Mars 21 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/3 17:58:21 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07